На який бік застібається жіночий та чоловічий одяг

На який бік застібається жіночий та чоловічий одяг

А ви знаєте, на який бік розташовується застібка на жіночому одязі? А на який бік пришивають ґудзики на чоловічому одязі? І взагалі, хто придумав ці відмінності, і що цікавіше, навіщо?

На якому боці застібки у жінок?

З якою б жіночою сорочкою або кофтою ви не зіткнулися, ґудзики та застібки на них завжди розташовуються з лівого боку. Відповідно, і застібається жіночий одяг на лівий бік. Правило це загальноприйняте, застосовується і у жінок, і у дівчаток.

На якому боці ґудзики у чоловіків?

Чоловічий одяг застібається направо. Отже, ґудзики та всілякі застібки у них розташовані з правого боку. Це також загальносвітове правило, що розповсюджується на весь одяг для чоловічої статі. Тобто, на куртці навіть для маленького хлопчика застібки розташовуватимуться праворуч. Навіть незважаючи на те, що малюків одягають мами, яким зручніше, щоб ґудзики були зліва.

Отже – для жіночого одягу – права пілочка зверху, для чоловічої – ліва.

Що ж, ми розібралися, на який бік пришивають жіночі та чоловічі застібки. А хочете знати, чому існує такий поділ?

Є багато версій. Деякі логічніші, інші здаються практичними, треті – відверто дивні та неправдоподібні. Проте чіткої відповіді не існує. У наші дні вже ніхто точно не пам’ятає, чому ґудзики пришивають на чоловічу та жіночу сторони.

Отже, відмінність чоловічих та жіночих сорочок з’явилася ще у XIII столітті, коли були винайдені самі ґудзики.

Одна із версій. Тільки багаті жінки могли дозволити собі ґудзики, тому що вони були досить дорогими. При цьому у них була прислуга – дівчата, які щодня їх одягали. Саме тому на жіночих сорочках ґудзики на лівому боці: щоб служницям було зручніше їх застібати. Чоловіки одягалися самі, тому ґудзики пришивали на правій стороні, щоб їх було зручніше застібати самостійно.

Також у ту епоху чоловіки носили зброю, яка кріпилася на лівій пілочці (щоб вихоплювати її правою рукою). З метою зручності, щоб зброя не чіплялася за борти сюртука, ліва пілочка накривала праву (відповідно, зліва петлі, праворуч ґудзики).

Ще одна версія (мені здається сама правдоподібна). Застібки на різні боки почали робити кравці, щоб не переплутати жіночі та чоловічі сорочки, які мають схожі фасони. Нібито тому жіночий одяг традиційно почав застібатися праворуч наліво, а чоловічий – навпаки.

За іншою версією – спочатку застібки на ґудзики почали шити на жіночих сорочках. Вони призначалися матерям, що годують малюків. Їм зручніше було, щоб діти лежали на лівій руці та годувати лівими грудьми, щоб права рука була вільна для домашніх справ.